Dążenie do zachowania młodego wyglądu na dłużej sprawia, że coraz więcej młodych osób poszukuje skutecznych metod, które pozwolą im osiągnąć ten cel. Jednym z zabiegów, które to umożliwiają, jest botoks. Okazuje się, że ten preparat nie tylko usuwa istniejące zmarszczki, lecz także działa profilaktycznie. Zastanawiasz się, kiedy jest właściwy moment na wykonanie pierwszego botoksu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Co to jest botoks?
Botoks to nazwa produktu, którego głównym składnikiem jest toksyna botulinowa, substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Choć toksyna botulinowa kojarzy się ze śmiertelnie niebezpiecznym jadem kiełbasianym, w kontrolowanych dawkach stanowi cenny preparat wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny. Po raz pierwszy została użyta w latach 70. XX wieku jako lek neurologiczny. Obecnie jest powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej do redukcji zmarszczek, ale także w leczeniu migreny, nadpotliwości czy bruksizmu. Jej najważniejsze właściwości to zdolność do blokowania sygnałów nerwowych i tymczasowego unieruchamiania wybranych mięśni.
Jak botoks działa na skórę twarzy?
Przeciwzmarszczkowe działanie botoksu opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w określone mięśnie twarzy, zablokowane zostają impulsy nerwowe, odpowiadające za ich skurcze. Efektem jest rozluźnienie danego obszaru, co z kolei prowadzi do wygładzenia skóry w tym miejscu. Działanie toksyny botulinowej jest szczególnie widoczne w przypadku zmarszczek mimicznych, które powstają w wyniku regularnego kurczenia się mięśni twarzy. Zabieg jest szybki i nie wymaga hospitalizacji ani rekonwalescencji. Polega na wstrzyknięciu, za pomocą cienkiej igły, niewielkiej ilości toksyny botulinowej w określone miejsca na twarzy.
W jakim wieku można rozpocząć ostrzykiwanie botoksem?
Decyzja o rozpoczęciu stosowania botoksu powinna zostać podjęta przez lekarza na podstawie takich czynników, jak kondycja skóry, predyspozycje genetyczne, styl życia czy stan zdrowia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy można wykonać pierwszy zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Wielu specjalistów wskazuje, że terapię botoksem można rozpocząć już około 25. roku życia. To właśnie wtedy zaczyna się zmniejszać naturalna produkcja kolagenu w skórze, co może prowadzić do pogłębiania się i utrwalania się zmarszczek mimicznych.
Co ciekawe, zabiegi botoksem służą nie tylko do wygładzania istniejących zmarszczek, lecz także stanowią skuteczny sposób zapobiegania ich pogłębianiu się. Wczesne zastosowanie botoksu w celach profilaktycznych może pomóc w utrzymaniu młodego wyglądu przez dłuższy czas. Botoks skutecznie zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek dzięki blokowaniu aktywności mięśni mimicznych. Skóra „odzwyczaja się” od marszczenia, dzięki czemu dłużej zachowuje młody wygląd.
Warto pamiętać, że na botoks należy zgłosić się do doświadczonego specjalisty. To on powinien podjąć decyzję, czy ta procedura jest odpowiednia dla danej osoby. Bezpieczeństwo i skuteczność botoksu zależą w dużej mierze od doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg, jakości preparatu oraz doboru odpowiedniej dawki.
Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat terapii medycyny estetycznej i regeneracyjnej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.
Tekst promocyjny
Zobacz także: